Výpočet BMI, Body Mass Index

BMI kalkulačka. Výpočet BMI neboli Body Mass Indexu vám ukáže, jak jste na tom se svou váhou. Máte nadváhu nebo snad podváhu? Zadejte svou výšku a váhu a dozvíte se svůj BMI. V tabulce uvidíte, jak na tom jste.

Nacházíte se: Výpočet.cz Body Mass Index, BMI Nejčastější dotazy Jak je měření BMI přesné?

Jak je měření BMI přesné?

BMI se obecně považuje spíše za statistický ukazatel. U konkrétního jednotlivce se nedá považovat za přesné měření. Výpočet je velmi jednoduchý, ale nebere ohled na velké množství důležitých faktorů. V praxi pak pro upřesnění slouží jiné testy, například měření tloušťky podkožního tuku nebo impedanční měření. Body Mass Index udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI provede lékař, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů a typ postavy.

K upřesnění výpočtu Body mass indexu se často používá měření obvodu pasu. Další důležité faktory jsou krevní tlak, cholesterol, fyzická činnost a zmíněné měření podkožního tuku. Výsledek může ovlivnit i špatná životospráva nebo kouření cigaret a doutníků.

Obvod pasu je velmi důležitý a zároveň nejjednodušší ukazatel rozložení tělesného tuku, který vypovídá i o zdravotním riziku. S obvodem pasu souvisí riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a také vznik metabolických chorob, především cukrovky.

Rozložení tělesného tuku se u mužů a žen liší. Pro ženy je typické uložení tuků v oblasti stehen a hýždí, tedy typ hruška. U mužů se tuky ukládají především v oblasti břicha, typ jablko. Tato lokace ukládání tuků u mužů bohužel významně zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, cukrovky, infarktu, mozkových příhod a dalších onemocnění.

Podle světové zdravotnické organizace z roku 1997 je obvod pasu
pro muže: rizikový >94 cm, velmi rizikový > 102 cm
pro ženu: rizikový >80 cm, velmi rizikový >88 cm

Měří se v polovině vzdálenosti mezi okrajem dolního žebra a hranou lopaty kosti kyčelní při výdechu.