Výpočet BMI, Body Mass Index

BMI kalkulačka. Výpočet BMI neboli Body Mass Indexu vám ukáže, jak jste na tom se svou váhou. Máte nadváhu nebo snad podváhu? Zadejte svou výšku a váhu a dozvíte se svůj BMI. V tabulce uvidíte, jak na tom jste.

Nacházíte se: Výpočet.cz Body Mass Index, BMI Nejčastější dotazy Jaká zdravotní rizika hrozí při vysoké…

Jaká zdravotní rizika hrozí při vysoké hodnotě BMI?

Nadváha (25,0 - 29,9)

Nadváha představuje v porovnání s obezitou nízké riziko výskytu onemocnění spojené se zvýšeným množstvím tělesného tuku. Nejčastěji je nadváha spojována se špatným metabolismem člověka a se změnou stravovacích návyků. Může se jednat o dočasný stav způsobený dlouhodobou stresovou situací, u zen po těhotenství. V horším případě může představovat počátek obezity.

Nejvhodnějším řešením pro spalování tuků je pravidelné cvičení a sportovní činnost.

Obezita

V první řadě se jedná o chronické onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou léčbu. Velkým varováním může být výskyt obezity v rodině. V České republice bojuje s obezitou přibližně 40 % populace.

Obezita I. stupně (30,0 - 34,9)

Mezi nejčastější případy patří bolesti zad, kloubů a častá únava. Vyskytují se potíže s abnormální hodnotou pohlavních hormonů v těle. Méně časté jsou poruchy plodnosti nebo poškození plodu následkem obezity matky. Můžeme se setkat i s rakovinou. V této oblasti je to nejčastěji rakovina tlustého střeva a rakovina prsu u žen po menopauze.

Obezita II. stupně (35,0 - 39,9)

S obezitou druhého stupně se pojí značné zdravotní potíže. V této kategorii najdeme všechna onemocnění, jako u obezity I. stupně, ale s vyšším rizikem. Přidávají se k nim vážnější onemocnění kloubů a to převážně kolen a kyčlí. Dále hypertenze, dna, koronární onemocnění a syndrom polycystických ovárií (u žen do třiceti let, nepřítomnost menstruace, neplodnost a ochlupení nezvyklých partií).

Obezita III. stupně (40,0 a více)

Opět se zde setkáme se stejnými onemocněními jako u předchozích dvou stupních, tentokrát s opravdu vysokým rizikem. Mezi časté potíže zařazujeme dušnost, zvýšení tuku v krvi, onemocnění žlučníku a také cukrovku druhého stupně. Pacienti s extrémní obezitou si bohužel podstatně zkracují život. V průměru se nedožívají ani 60 let.